Blog Image

07

Črv 2020

Vietnamské loutkové vodní divadlo

Voda hraje v historii Vietnamu ústřední roli. V této zemi pěstitelů rýže se podílela na vzniku legend i umění. Vodní loutkářství („mua roi nuoc") vzniklo v oblasti delty Rudé řeky a střední části severního Vietnamu. Mělo přímou souvislost s materiálním a duchovním životem pěstitelů rýže a obděláváním zatopených ploch. Bylo pravidlem, pokud se ozvalo víření bubnů nebo bouchání ohňostrojů, sbíhali se všichni z okolí před jeviště a nadšeně očekávali zajímavé a zábavné představení.

 Hrávalo se v rybnících a zatopených rýžových polích, loutkáři stáli po pás ve vodě za závěsem z ratanových rohoží a loutkami z lehkého dřeva pohybovali pomocí bambusových tyček, což vytvářelo dojem, že loutky plují. Diváci nesměli vidět loutkáře, jen představení. Vzhled a oblečení loutek ukazoval jejich pohlaví, vlastnosti, věk a sociální postavení. Děj představení nezávisel ani tak na loutkářích, jako na výtvarných umělcích a jejich zručnosti. Když autor nebo režisér vymysleli obsah nebo poselství představení, byli to právě výtvarníci, kdo jej vyjádřili a předali divákům.

Voda je posvátná

Obklopeni rybníky a řekami uctívali středověcí Vietnamci vodu jako jeden ze živlů, společně s Nebesy, Zemí a Lesem. Ještě dřívější obyvatelé této oblasti dělili svět na Nebesa, Pozemní svět a Podvodní svět. Uctívali i všechny úkazy s vodou spojené: Bouři, Blesk, Vítr, Mraky a Déšť.

Divadlo Thang Long

V Hanojském Thang Long Water Puppet Theatre se hraje několik představení denně, úvodem zazní několik ukázek tradiční hudby skupiny, která představení živě doprovází a uslyšíte i pár slov anglicky o historii. Během třičtvrtě hodiny se stihne ještě sedmnáct krátkých, na sebe nenavazujících výstupů, které jsou komentovány vietnamsky.

Vše je dějově a konverzačně zjednodušeno, jde hlavně o pobavení publika, ne o poselství nebo dějové zápletky, jde přece o umění, které se rozvíjelo mezi prostým lidem na venkově. V představeních se objeví asi 20 různých lidských, zvířecích a pohádkových postav - ryby, kachny, jednorožci, víly, vodní buvoli, draci apod., které vám předvedou kraťoučké příběhy o rybaření, závody člunů, hrající si děti, chytání žab, ale i tanec víl nebo fénixů.

Cestovní kancelář Tour Viet nabízí zájezdy do Vietnamu a v programu prohlídky hlavního města Hanoje je i možnost návštěvy Hanojského vodního loutkového divadla.

Sdílet

Newsletter

Přihlašte se k odběru novinek a mějte přehled o tom co chystáme.